Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Przedszkole Miejskie Nr 3 w Łukowie

Jak pomóc dzieciom radzić sobie z emocjami

 

 

Jak pomóc dzieciom radzić sobie z emocjami

Nie ma złych i dobrych emocji. Nie ma pozytywnych i negatywnych. Emocje po prostu są. Dzieci na różne sposoby okazują swoje emocje. Im silniej je demonstrują, tym bardziej potrzebują pomocy. Dziecko poprzez wyrażanie emocji próbuje przekazać jakąś informację. Małe dziecko, które się złości i nie wie co z tą złością zrobić może próbować ją powstrzymać – stłumić lub zignorować. Wówczas jednak powróci ona ze zdwojoną siłą i wtedy będzie jeszcze trudniej. Złość pochłania dziecko, a rodzic obserwuje i odczuwa skutki tego poprzez zachowania demonstrowane przez dziecko – co dziecko mówi, robi…

https://mamotoja.pl/akcja-edukacja/zmysly-dziecka/rozwoj-dziecka/artykul,21541,sposoby-na-dziecieca-zlosc-jak-sobie-radzic-z-napadami-zlosci-u-dziecka#tresc

Jak możemy pomóc dzieciom ?

 

1. Stworzenie bezpiecznej, wspierajacej relacji,

2. Nauka rozróżniania i nazywania własnych emocji,

3. Naśladowanie, 

Dziecko uczy się przez naśladowanie. To my w dużej mierze pokazujemy mu jak należy radzić sobie z przeżywaniem emocji.

4. Pokaż, że nie należy bać się emocji, 

5. Pozwól dziecku na swobodną zabawę, 

Zabawa jest to czas, w którym dzieci najlepiej trenują swoje umiejętnosci samoregulacji emocji.

6. Stwórz przestrzeń na nieskrępowaną aktywność fizyczną, 

Jeśli dziecko właśnie ogarnia niekontrolowany zalew emocji - daj mu się wybiegać. Świetnym sposobem na rozładowanie emocji są też wspólne przepychanki, bitwy na poduszki czy choćby taniec.

7. Ucz dziecko technik relaksacyjnych.

Najważniejsze, żeby uczyć dziecko technik relaksacyjnych w czasie, kiedy dziecko jest spokojne, a nie w momencie pobudzenia emocjonalnego.

Czego nie należy robić

 

1.  Nigdy nie karz dziecka za przeżywane emocje!

2. Nie ośmieszaj i nie umniejszaj emocji, które doświadcza dziecko.

3. Nie zostawiaj dziecka samego, gdy przeżywa trudne emocje.

https://supermamy.papilot.pl/dziecko/wychowanie/6153/akceptowanie-negatywnych-emocji-dziecka

Emocje dziecka przejawiają się w sposób bardzo ekspresyjny. Mimika i pantomimika przeżyć emocjonalnych jest bogata. Dziecko uzewnętrznia radość, gniew czy strach w śmiechu i płaczu, w żywych gestach, ruchach, słowach, w którym nadaje w zależności od przeżycia emocjonalnego odpowiednia informację. Prawie do końca okresu przedszkolnego wskutek niepełnej dojrzałości układu nerwowego i niewykształconych jeszcze procesów hamowania – dziecko jest bardzo pobudliwe. Dlatego tez nawet słabe bodźce mogą wywoływać zarówno przykre, jak i przyjemne stany emocjonalne. W okresie przedszkolnym dziecko już potrafi obdarzać trwałym uczuciem osoby opiekujące się nim. Przywiązuje się także do zwierząt domowych, otacza je serdecznością i opieką. Pod koniec okresu przedszkolnego dziecko zdobywa umiejętności powściągania afektów, co jest świadectwem stopniowego osiągania dojrzałości emocjonalnej. Obserwuje się w tym wieku wydatny rozwój uczuć wyższych – intelektualnych, społecznych, moralnych i estetycznych. W miarę upływu lat dzieci przeżywają radość nie tylko podczas działania, a raczej cieszy je końcowy etap działania – wynik.

https://bajkoweobrazy.pl/obrazy/usmiechniete-dziecko-w-srod-zabawek-i-klockow-do-zabawy-690773667

Źródła 

https://pspbrzezinka.spsk.pl/wp-content/uploads/2020/04/Jak-pom%C3%B3c-dziecku-radzi%C4%87-sobie-z-emocjami.pdf

https://p48poznan.szkolnastrona.pl/art,765, emocjami jak-pomoc-dzieciom-radzic-sobie-z-emocjami

http://www.pptrzebiez.pl/dla-rodzicow/36-jak-pomoc-dzieciom-radzic-sobie-z-emocjami