Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Przedszkole Miejskie Nr 3 w Łukowie

Propozycja zajęć częśc 2

Utworzono dnia 25.03.2020

Witajcie Ananaski i Krasnoludki.

O to propozycja zabaw na dzisiejszy dzień. Zachęcamy do ich wykonania. Miłego dnia.

 

Latające woreczki” ‒ przygotuj kilka woreczków wypełnionych ryżem lub kaszą. Poproś, aby dziecko przemieściło się z jednego do drugiego końca pokoju z woreczkiem ułożonym kolejno na różnych częściach ciała – głowie, ramieniu, dłoni wyciągniętej do przodu, stopie itp. W drugiej części zabawy ułóż na podłodze ze skakanki, sznurka lub włóczki okrąg lub kilka okręgów jeden w drugim. Ustal linię początkową, poproś dziecko, aby stanęło na linii, a następnie wrzuciło woreczki do okręgu (w wypadku kilku okręgów – do najmniejszego). Możecie ustalić punktację za celny rzut, wspólnie przeliczać zdobyte punkty, porównywać liczbę punktów zdobytych przez różne osoby.

 

Zabawa kształtuje równowagę i celność dziecka, a przeliczanie zdobytych punktów jest doskonałą okazją do kształtowania umiejętności matematycznych.

 

Wzory z zapałek” ‒ przygotuj ok.20 zapałek. Poproś dziecko, aby rozłożyło zapałki na dwie części tak, żeby w każdej części było tyle samo zapałek (dziecko może rozkładać kolejno zapałki mówiąc „ta jest dla ciebie, ta jest dla mnie”). Z zapałek z jednego zbioru ułóż wzór, poproś, aby dziecko ułożyło taki sam z zapałek z drugiego zbioru. W zależności od możliwości dziecka możesz wykorzystać mniej lub więcej zapałek. Przed przystąpieniem do zabawy możesz poprosić dziecko, aby pomalowało zapałki farbami – zapałki w obu zbiorach powinny być pomalowane w taki sam sposób, aby można było ułożyć wzór, a następnie go odtworzyć.

 

Pierwsza część zabawy – rozkładanie zapałek na dwie części, ich przeliczanie i porównywanie liczebności – kształtuje umiejętności matematyczne. W drugiej części – układaniu zapałek według wzoru – dziecko kształtuje spostrzegawczość (dzięki czemu przygotowuje się do nauki rozpoznawania liter) oraz sprawność rąk (niezbędną do nauki pisania).

 

A jak aparat” ‒ podaj dziecku dowolną głoskę, a następnie poproś, aby wymieniło jak najwięcej słów, które się nią rozpoczynają (np. na głoskę a: aparat, ananas, antena). Zachęć do wyklaskania każdego słowa – podzielenia go na sylaby (np. a-pa-rat, a-na-nas, an-te-na). W trudniejszym wariancie zabawy (dla starszych dzieci) możesz poprosić dziecko o odgadnięcie słowa na podstawie kolejno wypowiadanych głosek, np. a-p-a-r-a-t, a-n-a-n-a-s, a-n-t-e-n-a).

 

Zabawa rozwija umiejętności analizy i syntezy słuchowej (dzielenie słowa na części oraz składanie słowa z części), które są niezbędne w nauce czytania.

Poznaj nowy cykl Planeta dzieci do wychowania przedszkolnego dla wszystkich grup wiekowych.