Procedura postępowania w przypadku stwierdzenia wszawicy w przedszkolu

Utworzono dnia 16.03.2017

Procedura postępowania

w przypadku stwierdzenia wszawicy w przedszkolu

Podstawa prawna:

Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie bezpieczeństwa

i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach (Dz.U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572 z późn. zm.),

ustawa o systemie oświaty z dnia 7 września 1991 r. art. 39 ust.1 pkt 3.

Cel procedury

• Procedura ma zapewnić higieniczne warunki pobytu dzieci w przedszkolu oraz chronić przed

rozprzestrzenieniem się wszawicy w placówce.

Zakres procedury

-Procedura dotyczy postępowanie w przypadku stwierdzenia wszawicy w przedszkolu.

-Uczestnicy postępowania – zakres odpowiedzialności

-Rodzice (opiekunowie prawni): muszą mieć świadomość konieczności monitorowania na bieżąco czystości skóry głowy własnego dziecka.

-Nauczyciele: zobowiązani są do natychmiastowego zgłaszania dyrektorowi przedszkola sygnałów dotyczących pojawienia się wszawicy w placówce.

-Pracownicy obsługi: winni zgłosić swoje podejrzenia, co do wystąpienia wszawicy

w danej grupie nauczycielowi, bądź dyrektorowi.

-Dyrektor: jest zobowiązany do zapewnienia dzieciom higienicznych warunków pobytu

w przedszkolu, a pracownikom higienicznych warunków pracy.

Sposób prezentacji procedury

-Umieszczenie treści dokumentu na stronie internetowej przedszkola.

-Zapoznanie rodziców z obowiązującą w placówce procedurą poprzez umieszczenie jej na tablicy ogłoszeń dla rodziców oraz  na zebraniu organizacyjnym we wrześniu każdego roku szkolnego.

-Zapoznanie wszystkich pracowników przedszkola z treścią procedury.

Tryb dokonywania zmian w procedurze

-Wszelkich zmian w opracowanej procedurze może dokonać z własnej inicjatywy lub na wniosek Rady Pedagogicznej dyrektor placówki.

-Wnioskodawcą zmian może być również Rada Rodziców.

-Proponowane zmiany nie mogą być sprzeczne z prawem.

-Zasady wchodzą w życie z dniem podpisania.

Opis procedury

-Nauczyciel zawiadamia rodziców dzieci, u których istnieje podejrzenie wystąpienia wszawicy o konieczności podjęcia niezwłocznie zabiegów higienicznych skóry głowy. W razie potrzeby instruuje rodziców o sposobie działań, informuje też o konieczności poddania się kuracji wszystkich domowników i monitoruje skuteczność działań, jednocześnie informuje dyrektora przedszkola o wynikach kontroli i skali zjawisk.

-Dyrektor  informuje wszystkich rodziców o podejrzeniu wystąpienia wszawicy

w  przedszkolu, z zaleceniem codziennej kontroli czystości głowy dziecka oraz czystości głów domowników.

-W przypadku, gdy rodzice zgłoszą trudności w przeprowadzeniu kuracji (np. brak środków na zakup preparatu), dyrektor przedszkola we współpracy z ośrodkiem pomocy społecznej, udzielają rodzicom lub opiekunom niezbędnej pomocy.

-Dyrektor przedszkola  za zgodą rodziców może dokonać kontroli czystości skóry głowy wszystkich dzieci w przedszkolu  oraz wszystkich pracowników przedszkola przez osobę kompetentną, z zachowaniem zasady intymności (kontrola indywidualna

w wydzielonym pomieszczeniu).

-Termin planowanych  kontroli jest wywieszany w przedszkolu na tablicy informacyjnej dla rodziców.

-W sytuacji stwierdzenia nieskuteczności zalecanych działań, nauczycielka zawiadamia o tym dyrektora przedszkola w celu podjęcia bardziej radykalnych kroków (zawiadomienie ośrodka pomocy społecznej o konieczności wzmożenia nadzoru nad realizacją funkcji opiekuńczych przez rodziców dziecka oraz udzielenia potrzebnego wsparcia).