Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Przedszkole Miejskie Nr 3 w Łukowie

Codzienne czytanie dzieciom

Utworzono dnia 22.01.2017

Codzienne czytanie dzieciom

                 Głośne, codzienne czytanie dziecku dla przyjemności jast najskuteczniejszą metodą wychowania czytelnika, posiadającego wiedzę i umiejętność jej poszerzania, kulturalnego i z wyobraźnią, który umie radzić sobie w codziennym życiu przy pomocy logicznego myslenia, a nie złości i strachu. Głośne czytanie dzieciom ma ogromny wpływ na ich rozwój. Dlatego przedszkole w ramach Ogólnopolskiej Akcji Narodowego Czytania zachęca rodziców do włączenia sie w to przedsiewzięcie. Nalezy podkreślić, że największa rolę w budowaniu nawyku czytania powinien odgrywać dom, a następnie przedszkole!

 

W naszej placówce dajemy szansę codziennego kontaktu z literaturą dziecięcą poprzez:

 

- codzienne czytanie dzieciom przez nauczycielki,

- współpracujemy z Biblioteką Miejską, gdzie dzieci mają mozliwość obcowania z literaturą, czaspoismami, poznają zawód bibliotekarza, oraz uczestniczą w konkursach organizowanych przez biblioteki,

- zapraszamy do wspólpracy rodziców, babcie, aby czytali w grupach bajki dla naszych pociech,

- organizujemy spotkania literacko - plastyczne pod hasłem "Klub Motyli Książkowych", mający na celu prace z książką poprzez działanie w zabawie.

 

        Głośne czytanie dziecku zapewnia prawodłowy rozwój emocjonalny oraz wzmacnia więź między rodzicem a dzieckiem. Należy uświadomić sobie, że system wartości i nawyki umysłowe powstaja właśnie w dzieciństwie. Wszyscy chcemy aby nasze dzieci były mądre, dobre, szczęśliwe. Sposobem na to jest właśnie codzienne, głośne czytanie bajek, opowiadań, baśni,...

 

Czytanie naszym dzieciom sprawia, że: 

 

- zapobiega uzaleznieniu od telewizji, telefonów, komputerów,...

- wzmacnia poczucie własnej wartości dziecka,

- poprawia koncentrację oraz uczy pozytywnego myslenia,

- buduje mocną więź między dorosłym a dzieckiem,

- ułatwia naukę i pomaga odnieśc sukces w szkole,

- kształtuje nawyk czytania i zdobywania wiedzy na całe życie,

- poszerza wiedzę ogólną,

- zachęca do prezentacji swoich ulubionych bohaterów,

- rozbudowuje słownictwo dziecka,

- uczy myślenia i rozumienia,

- rozwija wrazliwośc i empatię,

- sprzyja logicznemu mysleniu, a później pomaga w pisaniu, czytaniu,...

 

Pamiętajmy, że zaszczepiona w dzieciństwie pasja do książek i czytania jest witaminą dla psychiki i umysłu dziecka, a jednoczesnie chroni je przed uzależnieniem od mediów elektronicznych i fałszywych wartości masowej kultury. Aby nasze dzieci mogły korzystać z literatury w sposób twórczy, trzeba przede wszystkim pomóc dziecku w starannym doborze odpowiedniej ksiązki, uwzględniając wiek dziecka, jego rozwój i zainteresowania, a wtedy możemy uzyskać pomyslne efekty wychowawcze. Obcowanie z literaturą to doskonała zabawa i jednoczesnie nauka. Kontakt dziecka z ksiązką aktywizuje jego rozwój intelektualny i emocjonalny. Budzi wrazliwość estetyczną oraz sprzyja rozwijaniu postaw twórczych.

 

CZYTAJMY DZIECIOM 20 MINUT DZIENNIE- CODZIENNIE!!!

 

opracowała: Anna Chmielewska