Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Przedszkole Miejskie Nr 3 w Łukowie

Witajcie ANANASKI- zadanie na piątek

Utworzono dnia 27.03.2020

Zadania na dzisiaj to coś dla ciała i dla ducha.

 

1.Na rozpoczęcie dnia propozycja jest taka, abyście sami przygotowali śniadanie w postaci wiosennych kanapek. Co powinno się na nich znajdować? Oczywiście warzywa. Przy okazji porozmawiajcie ze swoimi rodzicami, dlaczego powinniśmy jeść warzywa? Dlaczego, są dla nas takie ważne?

 

2. Teraz coś dla ciała- Gimnastyka korekcyjna

Oto przykładowe ćwiczenia korekcyjne dla prawidłowego rozwoju stóp :

Pomoce:  klocki, pojemniki, kapsle, korale, woreczki (co może zastąpić nam woreczek gimnastyczny? Zwykła skarperta wypełniona kaszą, ryżem, itp, zabezpieczona gumką recepturką) , maskotki, gazety, chustki na szyję.

 

  • Żuraw” - Dziecko chodzi po mieszkaniu z wysoko unoszonymi kolanami i maksymalnie zgiętymi stopami (obciągniętymi stopami), naśladuje polujące żurawie.

 

  • Granie na bębenku”-Dziecko siedzi w siadzie ugiętym ze stopami opartymi o podłogę. Na hasło „gramy” podnosi pięty do góry (zginają podeszwowo stopy) i uderzając lekko palcami, naśladuje granie na bębenku.

 

  • Zbuduj zamek z klocków” -Dziecko siedzi w siadzie ugiętym, zadaniem dziecka jest zbudowanie za pomocą stóp dowolnego zamku z leżących obok rozrzuconych klocków. Można określić czas trwania -podczas trwania piosenki, którea leci w tle.

 

  • Bicie brawa stopami”-Leżenie na plecach, ręce odsunięte w bok, dziecko unosi ugięte nogi i rozchyla na boki kolana, stopy zwracają podeszwami do siebie i „biją brawa”.

 

  • Odkurzacze”-Dziecko naśladuje robienie porządków. Odkurzaczem, czyli palcami stóp zbiera rzeczy leżące obok niego (mogą to być kapsle, kasztany, korale, woreczki, klocki, maskotki) każde do innego pojemnika.

 

  • Mycie się” -Uczestnik zabawy „po ciężkiej pracy” – dbając o higienę, przystępuje do mycia całego ciała za pomocą stóp (stopy to mydło).

 

  • Wycieranie się po myciu” -Dziecko po dokładnym umyciu się, przystępuje do wycierania, używając stóp jako ręcznika. Następnie zmiana nóg.

 

  • Chód baletnicy” -Dziecko maszeruje po pokoju z maksymalnie zgiętymi podeszwowo stopami. Palce jako pierwsze dotykają podłogi.

 

 

  • Rozrywanie gazety” -Dziecko siedzi na mały stołeczku, przed nim leży gazeta, zadaniem jest porozrywać gazetę na kawałki palcami stóp.

 

  • Zbieranie śmieci” -Dziecko chodzi po pokoju i zbierają palcami stóp wszystkie leżące kawałki gazety i wrzuca je do wcześniej przygotowanego pudełka.

 

  • Chorągiewki”-Dziecko siedzi w siadzie podpartym, palcami stopy chwyta chustkę na szyję i kładzie się na plecach. Nie poruszając chustki unosi wysoko nogę i macha nią jak chorągiewką. Można robić zmiany: prawa, lewa noga. Można ćwiczyć równocześnie obie nogi.

 

 

  • Pożegnanie części ciała” -Dziecko siedzi prosto (najlepiej przy ścianie). Dziecko obejmuje stopę rękoma tak, aby podeszwa była zwrócona do środka i aby można się było w niej „przeglądać” (kostka wewnętrzna ma być „schowana”). Powoli, nie szarpiąc nogi, dzieci dotykają palcami stopy kolejno brody, nosa, czoła, uszu i barków. Ćwiczymy na przemian, raz jedna nogą, potem drugą.


 

Zachęcamy, aby rodzice przyłączyli się do ćwiczeń . Prosimy o relację.


 

3. Po ćwiczeniach korekcyjnych zróbcie ćwiczenia w kartach pracy nr 3, ćwiczenie 27.

4. Na koniec pobawcie sie w „Ciepło-zimno” ‒ wybierz niewielką zabawkę dziecka i ukryj ją w pokoju (w wersji łatwiejszej) lub w mieszkaniu (w wersji trudniejszej). Zachęć dziecko do odszukania zabawki – mów „ciepło”, gdy dziecko się zbliża do miejsca ukrycia przedmiotu lub „zimno”, jeśli się od niego oddala. W drugiej części zabawy możesz zaproponować zamianę ról – tym razem dziecko ma schować zabawkę i naprowadzać Cię na nią słowami „ciepło” lub „zimno”.

Zabawa kształtuje wyobraźnię, umiejętność logicznego myślenia i reagowania na hasło.